فیلمهای آموزش بازاریابی هاروارد

 گفت‌وگو با دكتر علي بشارت، استاديار بازاريابي دانشگاه دنور امريكا

 

گفت‌وگو با ميلزيانگ، رئيس آژانس تبليغاتي اگيلوي، و لو آورسانو، مدير ارشد اجرايي و عمليات آژانس تبليغاتي اگيلوي‌

 

 گفت‌وگو با ماساهيرو مورو، مدير اجرايي مزدا‌

فایل صوتی میزگرد / گفتگو :
چکیده مجله :

یادداشت
رازهای تبلیغات نورومارکتینگ، برندسازی درون‌سازمانی، و پرسشنامه‌ی فروش
(پرویز درگی .... صفحه 4)
مدير مسئول مجله‌ي توسعه مهندسي بازار و مديرعامل
توسعه مهندسي بازار در اين شماره حاوي موضوعات متنوع بازاريابي با گرايش بيشتر به تبليغات و برند است.
سرمقاله‌ي اين شماره را محسن ميرزايي، استاد و پيشكسوت تبليغات ايران تحرير كردند كه در صفحه‌ي 5 مي‌خوانيد.
ميرزايي، چهره‌ي شناخته‌شده‌ي تبليغات ايران است با اثر ماندگار 230 سال تبليغات بازرگاني در مطبوعات فارسي‌زبان؛ كتابي 6 جلدي حاصل 50 سال تلاش وي در حوزه‌ي تبليغات كه 3 جلد آن از سوي انتشارات سيته چاپ و توزيع شده است 33 جلد ديگر نيز در حال آماده‌سازي است.
در همين شماره، گزيده‌اي از سخنراني دكتر علي‌اكبر فرهنگي را مي‌خوانيد كه با عنوان "نگاهي به تبليغات دنيا" در صفحات 18 تا 21 درج شده است. دكتر فرهنگي، چهره‌ي ماندگار جمهوري اسلامي ايران در رشته‌ي مديريت در سال 1384، صاحب تأليفات گوناگون، مدير گروه رسانه در دانشگاه آزاد اسلامي (واحد علوم و تحقيقات تهران) است...

سرمقاله
لزوم پیوند بنگاههای تبلیغاتی با دانشگاه
(استاد محسن میرزایی .... صفحه 5)
برگزاری نخستین کنفرانس تبلیغات در ایران، از سوی دانشکده‌ی مدیریت دانشگاه تهران، رویداد مهمی بود که می‌تواند در آینده‌ی این صنعت در ایران تأثیرگذار باشد. اگرچه ما در حال حاضر نسبت به کشورهای مترقی در این حرفه، پیشرفت چشمگیری نداشته‌ایم، که این ناشی از یک سلسله کمبودهای اقتصادی است، لیکن در آغاز کار تبلیغات در ایران، با آنان همگام بوده و از آغازگران این صنعت در شرق محسوب می‌شویم.
تحقیقات ارزنده‌ی آقای ناصرالدین پروین؛ پژوهشگر تاریخ مطبوعات ایران، نشانگر آن است که 230 سال پیش که کمپانی هند شرقی با استقرار شعبه‌ی خود در شبه قاره‌ی هندوستان، مقدمات استقرار نظامی و استعمار هند را فراهم کرد، روزنامه‌های دوزبانی این کمپانی همراه با آگهیهای تجاری به زبان فارسی، شروع به کار کردند.
انتخاب زبان فارسی بدان دلیل بود که در آن تاریخ، این زبان، زبان رسمی هند محسوب می‌شد و انگلیسی‌ها به ناچار برای رساندن پیامهای خود به کارگران و کارمندان خویش، مجبور به استفاده از زبان فارسی بودند. البته این زبان پس از استیلای نظامی انگلستان بر هند به مدت یک قرن در برابر گسترش زبان انگلیسی مقاومت کرد، لیکن بتدریج زبان انگلیسی جای آن را گرفت. انتشار آگهیهای فارسی در اعلانهای کمپانی هند شرقی نخستین گام بود و گام بعد، در زمان صدارت میرزا تقی‌خان امیرکبیر با انتشار روزنامه‌ی "وقایع اتفاقیه" برداشته شد که آن را می‌بایست نخستین روزنامه‌ی واقعی به شمار آورد.
تورق در تاریخ مطبوعات ایران نشان می‌دهد که شماره‌ی یکم "وقایع اتفاقیه" در سال 1267 ﻫ.ق برابر با 1851م. به چاپ رسیده است و با تورق تاریخ پیدایش نخستین شرکتهای تبلیغاتی به این نکته پی می‌بریم که اولین شرکتهای تبلیغاتی، در ایالات متحده‌ی امریکا در سال 1842م. توسط یک بازرگان فیلادلفیایی به نام "والنی بی پالمر" انجام گرفت و تاریخ تولد نخستین شرکتهای تبلیغاتی در امریکا تنها یک دهه پیش از انتشار "وقایع اتفاقیه" در ایران بوده است...


اخبار بازاريابي
بازار خبر..................... صفحه 6
•    وقتی آمازون شیرفروش می‌شود.
•    راز بازیافت لیوانهای استارباکس
•    قند تسکو پایین آمد!
•    جنرال موتورز پیشنهاد فیات را رد کرد
•    جریمه‌ی فدکس برای محموله‌ی خطرناک
•    فراخوان دهها هزار ماشین لباسشویی سامسونگ
•    در خرید آنلاین، مردان جلوترند
•    دو مدیر ارشد آمازون مالیات را دور زدند و استعفا کردند
•    کمپین مزدا: بازخوانی احساسات قدیمی
•    کمپین جدید مک‌دونالد با قطعات لگو
•    تحصیل رایگان کارکنان فیات کرایسلر در دانشگاه
•    بزرگترین اکتساب حوزه‌ی فناوری
•    فروشگاه جدید دیزنی در شانگهای
•    تبلیغات دیجیتالی 58.6 میلیارد دلاری
•    خوردن صبحانه و نهار در تختخواب ایکیا
•    انتخاب با شماست: سازمانهای خیریه یا زندان
•    اپلیکیشنی که مشتریان و درآمد تاکوبل را افزایش داد
•    مارلبورو: گرانترین برند دخانیاتی
•    سونی تا سه سال آینده اسپانسر یوفا خواهد بود
•    رونق نوزاد سلطنتی به کسب‌وکارهای بریتانیا
•    همکاری هواوی با فولکس واگن
•    بطریهای صددرصد قابل بازیافت کوکاکولا
•    تغییر نام جام اف‌ای‌کاپ به امارات
•    پژو در صدد بازگشت به بازار هند
•    مک‌دونالد خوشمزه‌تر می‌شود
•    مصرف بی‌مورد آنتی‌بیوتیک در مزارع وال‌مارت ممنوع!
•    قرارداد هواپیمایی امارات با تیم فوتبال بنفیکا

نورومارکتینگ
کاربردهای نورومارکتینگ و زیمت در گفت‌وگو با دکتر علی بشارت، استاد دانشگاه دنور امریکا
 (سرویس بین‌الملل...................صفحه 12)
چکیده: دکتر علی بشارت، استادیار بازاریابی دانشگاه دنور امریکا، دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی فنی از دانشگاه شریف، دکتری بازاریابی از دانشگاه فلوریدای جنوبی دارد.
در گفت‌وگوی تلفنی سال 1393، وعده دادند که فروردین‌ماه سفر کوتاهی به ایران دارند. 25 فروردین‌ماه پرلطف میهمان نشریه بودند. گفت‌وگوی ما با دکتر بشارت درباره پروژه‌های اخیر او بود که دو پروژه‌ی "مدیریت کردن بدهی"، و "بازاریابی غذایی" (فود مارکتینگ) را عنوان کردند. از پروژه‌ی ابتکاری دیگری نیز یاد کردند که با عنوان آواشناسی برند یا فونتیک برند در حال اجراست. دیدگاه دکتر بشارت برای اجرای پروژه‌ها به‌کارگیری روشهای تازه نظیر نورومارکتینگ، نوروایمیجینگ، زیمت به موازات تحقیقات کمّی نظیر پرسشنامه‌ها و تحلیل آن است.

ساخت آگهی
موانع طراحی و ساخت تبلیغات تأثیرگذار
(روح‌اله حیدری...................صفحه 16)
چکیده: ساخت و طراحی تبلیغات در ایران و حتی کشورهای پیشرفته عموماً با خلاقیت و ابتکار آغاز و انجام می‌یابد. با وجود این، تجربه‌ی صاحبنظران نشان می‌دهد که تبلیغات اثربخش به مرور زمان و در پرتو کوشش و ممارست از یکسو و بازخورد مداوم مشتریان از دیگرسو پدید می‌آید. تأکید فراوان بر روی یک عنصر نظیر خلاقیت عملاً نادیده گرفتن عوامل فراوان و گوناگونی است که در ساخت و طراحی تبلیغات اثرگذار روبه‌روئیم.
اثر حاضر با اشاره به موانع متعدد اجازه می‌دهد تا همواره وجوه گوناگون برای ساخت تبلیغات تأثیرگذار مورد توجه جدّی قرار گیرد. از جمله‌ی این موانع، "خودفریبی در مسیر سنجش و ارزیابی تبلیغاتی" است. دیده شده شرکتها و کارگزاران تبلیغاتی وقتی نسبت به یک آگهی تبلیغاتی احساس خوبی پیدا می‌کنند، برای ارزیابی و سنجش دقیق آن کوشش فراوانی نمی‌کنند. سایر موانع برای طراحی و ساخت تبلیغات اثرگذار را در این مقاله جستجو کنید.

تبلیغات
نگاهی به تبلیغات در دنیا
(احمد آخوندی ـ محسن جاویدمؤید...................صفحه 18)
چکیده: دکتر علی‌اکبر فرهنگی سخنران مرکز توسعه ارتباطات و آگهیهای همشهری در مراسم جشن پایان سال 1393 بود که با حضور جمع کثیری از شرکتهای تبلیغاتی و استادان تبلیغات و بازاریابی برگزار شد.
دکتر فرهنگی، چهره‌ی ماندگار جمهوری اسلامی ایران در سال 1384 در رشته‌ی مدیریت، سخنران خود را با عنوان "تبلیغات در دنیا" در 10 محور ارائه کرد. بخشی از سخنرانی دکتر فرهنگی را در 6 محور می‌خوانید. این 6 محور برگزیده عبارتنداز:
-    تبلیغات در سال 2014
-    تبلیغات در موبایل (تلفن همراه)
-    تبلیغات پیامکی
-    تبلیغات درآمد سایتها و پرتال‌ها
-    5 شرکت با بیشترین بودجه‌های تبلیغاتی
-    آسیا و اقیانوسیه بزرگترین بازار تبلیغاتی جهان

تبلیغات
رازهای تبلیغات در گفت‌وگو با مدیران ارشد آژانس تبلیغاتی اُگیلوی
(زهرا جورابلو...................صفحه 22)
چکیده: مدیران ارشد آژانس تبلیغاتی اگیلوی هنوز هم به همان شعار دیوید اُگیلوی (نابغه‌ی بزرگ تبلیغات) وفادارند که گفت: یا می‌فروشیم یا دیگران می‌فروشند. اگر اجازه دهیم رقیبان بفروشند، باید از این کسب‌وکار خداحافظی کنیم.
این گفته‌ی میلز یانگ، 54 ساله، رئیس آژانس تبلیغاتی اگیلوی است که در گفت‌وگویی، دیدگاههای این شرکت برتر تبلیغاتی را عنوان می‌کند. همچنین از اقدامات خود و همکارانش می‌گوید که توانستند در 3 سال به بهترین شرکت تبلیغاتی جهان تبدیل شوند.
پس از آن گفت‌وگو با با لو آورسانو، مدیر ارشد اجرایی و مدیر عملیات اوگیلوی در نیویورک را می‌خوانید که در مجموع هم حاوی تجربیات کارهای جدید است، و هم راهنمای فوق‌العاده خوبی برای شرکتهای تبلیغاتی و کارگزاران تبلیغاتی است.

تبلیغات تلویزیونی
اعجاز موسیقی در تبلیغات تلویزیونی
(محسن احمدی...................صفحه 26)
چکیده: "موسیقی" نقشی انکارناشدنی در تأثیرگذاری تبلیغات تلویزیونی دارد. با وجود این به‌کارگیری این عنصر اعجازآمیز مستلزم داناییها، تجربه‌ها، و بازخورد مستمر از مشتریان و یا مصرف‌کنندگان است.
پژوهشهای متعدد و گاه متناقضی در این باره صورت گرفته که در مجموع تأکید می‌ورزند به‌کارگیری موسیقی برای اثربخشی و ماندگاری تبلیغات تلویزیونی همواره با احتیاط صورت گیرد؛ چرا که واکنش مصرف‌کنندگان یا مشتریان دارای دامنه‌ای متفاوت از کاملاً علاقه‌مند تا کاملاً متنفر در حال نوسان است و این برخی از اوقات نه در عنصر اعجازآمیز موسیقی بلکه، در عوامل دیگری از جمله به موقعیت، و شرایط روحی و نگرش مصرف‌کنندگان گره می‌خورد.
اعجاز موسیقی در تبلیغات تلویزیونی ـ مقاله‌ای که پیش رو دارید ـ به اختصار به پهنه‌ی متنوعی از پرسشهای سازندگان تبلیغات تلویزیونی پاسخ داده است که می‌خوانید.

تحقیقات بازار
10 تکنیک داستان‌سرایی برای کارشناسان تحقیقات بازار
(سیداحسان گلپرور...................صفحه 28)
چکیده: "داستان‌سرایی" و "تحقیقات بازار" از اساس مبتنی بر روشهای کاملاً متفاوتی هستند. در داستان‌سرایی مجازید و بهتر است به ضرورت مرز بین واقعیت و خیال را درنوردید. درست به عکس در تحقیقات بازار که عمدتاً بر تحقیقات کمّی استوار است، به الزام تابع روشهای علمی، نظام‌مند و سیستماتیک هستید.
با وجود تفاوتهای متعدد و آشکار در "داستان‌سرایی" و "تحقیقات بازار"، پژوهشگران تیزبین و خوش‌ذوق دریافتند با بهره‌گیری از روشهای داستان‌سرایی می‌توان سریعتر و با عمق و ژرفایی بیشتر، نتایج و یافته‌های پژوهشی را تشریح کرد به گونه‌ای که تا مدتها در اذهان باقی خواهد ماند.
10 تکنیک داستان‌سرایی را در این اثر بخوانید تا بتوانید ماندگاری یافته‌ها و نتایج پژوهشی خود را در اذهان مخاطبانتان تضمین کنید.

تبلیغات
تبلیغات نوآورانه و خلاق در دنیای ماشین
(بهاره راد...................صفحه 32)
چکیده: تبلیغات "ماشین"، "اتومبیل" یا خودرو بهتر است چگونه باشد؟ پاسخ این پرسش را در کوشش کارگزاران تبلیغاتی شرکتهای بزرگ دنیا مشاهده کنید که برای اتومبیل مدل دوکاتوی فیات، سوبارو، فورد، هامر، نیسان، ولوو، و گلف عرضه کردند. هم با شعار تبلیغاتی این آگهیهای خلاق آشنا خواهید شد، هم با عکس و پوسترهایی روبه‌رویید که جلوه‌ای از خلاقیت را به تصویر کشیده‌اند.

برند
بازسازی برند مزدا در گفت‌وگو با مدیر اجرایی مزدا
(سرویس بین‌الملل ...................صفحه 34)
چکیده: گفت‌وگو با ماساهیرو مورو، مدیر اجرایی مزدا حاوی موضوعات جالب و متنوعی است؛ از قبیل اینکه چگونه شعار جالب مزدا در آغاز جلب توجه کرد، اما بعدها در روند برندسازی اثربخش نبود.
اکنون مزدا چه روشی را پیگیری می‌کند تا برندش با موفقیت از سوی مصرف‌کنندگان انتخاب شود، رابطه‌ی مدیران مزدا با کارکنان تا چه اندازه در ساخت برند کنونی مزدا تأثیرگذار بوده، و در نهایت برای آنکه خوشحالی و رضایت مشتریان به دست آید، کارکنان درونی سازمان چه نقشی در این فرایند دارند، را در این گفت‌وگو بخوانید.
.
برند درون‌سازمانی
برندسازی درون‌سازمانی؛ حلقه‌ی گمشده‌ی فرایند برندسازی
(دکتر فرزاد مقدم ...................صفحه 36)
چکیده: "کارکنان درون سازمان" نقشی شایسته در برندسازی دارند. این در حالی است که در شرکتهای ایرانی عمدتاً برند در حصاری نظیر نام تجاری، لوگو و آرم، شعار، و آگهیهای تبلیغاتی و برگزاری رویدادها و مراسم محدود خلاصه می‌شود.
پژوهشهای اخیر به همراه تجارب موجود شرکتها نشان می‌دهد که کارکنان درون سازمان، مشتریان اصلی هستند.
با رضایت خاطر این مشتریان اصلی (کارکنان درون سازمان) است که مشتریان و مصرف‌کنندگان، احساس شادی، رضایت، و شعف خواهند کرد.
با پذیرش و تأیید این پژوهشها و تجربه‌های موجود، وظایف مدیران و رهبران شرکتها برای درک هر چه بیشتر کارکنان درون سازمان هر روز افزونتر می‌شود. به این ترتیب اگر مدیران و رهبران شرکتها علاقه‌مندند نتایج عینی رضایت مشتریان و مصرف‌کنندگان افزایش یابد، ناگزیرند مساعی خویش را به‌کار بندند تا بتوانند احساس شادی، رضایت، و ضعف کارکنانشان را افزون سازند. ظاهراً راه میان‌بُری نیز وجود ندارد.

برند درون‌سازمانی
چگونه یک برنامه‌ی برندسازی درون‌سازمانی موفق بسازیم؟
(سعید شفیعا ...................صفحه 38)
چکیده: "برندسازی" مستلزم اقدامات فراوانی از جمله "برندسازی درون‌سازمان" است. با وجود این، برای اجرا و پیاده‌سازی این اقدام ضروری به یک دستورالعمل نیازمندیم.
اثر حاضر در 5 مرحله، مراحل برندسازی درون‌سازمانی را تشریح می‌کند.

پرسشنامه
آیا شما فروشنده‌ی قرن 21 هستید؟
(حامد عبدالملکی...................صفحه 40)
چکیده: مدیران قرن 21 در شتاب کارها و حجم انبوه فعالیتها همواره به ابزاری کارآمد نیاز دارند، پرسشنامه‌ها در قالب ابزاری کارآمد، بخشی از تنش مدیران را کاهش می‌دهند؛ چون در فرصت زمانی کوتاه، اجازه می‌دهند که مدیران تشخیص دهند و تصمیم نهایی خود را سریعاً اعلام کنند. عدم تصمیم‌گیری تنشی است که مغز و بدن را درگیر می‌سازد؛ به گونه‌ای که سایر اختلالها از این مسیر، شخص مدیر را آسیب می‌زند.
پرسشنامه‌ی "آیا شما فروشنده‌ی قرن 21 هستید؟" در قالب 5 پرسش، اجازه می‌دهد بتوانید فروشنده‌ی حرفه‌ای‌تان را بشناسید.
ویژگی این پرسشنامه‌ی 5 سؤالی در تحلیل پاسخهاست؛ چرا که می‌توان در این آزمون 5 سؤالی، مهارت پردازش بویژه بینش فروشنده‌ی حرفه‌ای را ارزیابی کرد. به علاوه، با اندکی تأمل در پاسخها، مدیر پرتجربه می‌تواند فراتر از بینش، ارزیابی رفتاری از فروشنده داشته باشد؛ آنچنان که در ویژگیهای مورد نیاز قرن 21 گفته‌اند؛ واکنش سریع، اقدام عاجل، مهارت، و چابکی، و فعالیت توأمان "بینش و رفتار" از ویژگیهای بارز فروشنده‌ی حرفه‌ای است که لحظه‌ای درنگ نمی‌کند.

فروش
برای افزایش فروش، پنجره‌ی ناخشنودی مشتری را باز کنید
(خلیل جعفرپیشه...................صفحه 44)
چکیده: "موقعیت‌شناسی" امتیاز برتر فروشندگان حرفه‌ای قرن 21 است. فروشندگان حرفه‌ای فراتر از بینش، مهارتی وافر در تشخیص وضعیت مشتری دارند. می‌دانند کی و کجا باید به سراغ مشتری بروند، کی و کجا مشتری را رها سازند تا در انبوه تصمیمهای کاملاً متفاوت و متضاد خود شناور باشد، کی و کجا پیشنهاد طلایی را را عرضه کنند تا مشتری در کمال رغبت و با انگیزه‌ی مثبت، پیشنهاد فروشنده را اوج تصمیم‌گیری خود و کمال آمال و آرزوهایی بداند که همواره به آن فکر کرده و اکنون برای خرید آن اقدام کند.
"پنجره‌ی ناخشنودی" دریچه‌ای تازه برای کشف "موقعیت‌شناسی" است تا راهنمایی عملیاتی برای فروشندگان حرفه‌ای قرن 21 باشد. فروشندگان حرفه‌ای با تحرکات سریع و بموقع خود در مواقعی که خریداران در وضعیت پنجره‌ی ناخشنودی قرار می‌گیرند، می‌توانند به آنها در ایجاد دلبستگی و علاقه‌ی هرچه بیشتر نسبت به راه‌حلها و پیشنهادهای خود کمک کنند.
پنجره‌ی ناخشنودی چیست؟ و چگونه می‌توان آن را ایجاد کرد؟ دو پرسشی است که این اثر پاسخگوست.

مشتری‌نوازی
خستگی مشتریان
(علی خادم...................صفحه 46)
چکیده: "خستگی" واژه‌ی دیگری برای این قرن است. مشتریان در هجوم کالاها و محصولات، انبوه پیامهای فراوان، متنوع، بموقع و نابجا و گاه‌وبیگاه، در زندگی پرتنش روزمره و دیجیتالی ناگزیرند به سرعت تصمیم بگیرند.
در این فضای پر ازدحام که لحظه به لحظه خستگی بیشتری برای مشتریان پدید می‌آورد، شرکتهایی برنده هستند که نمی‌خواهند کمپینی اجرا کنند تا پیام سازمان و شرکت را به گوش مشتریان برسانند بلکه، می‌کوشند صدای مشتریان را بشنوند.
دو پیشنهاد کلیدی برای کاهش خستگی در این مقاله می‌خوانید.

بازاریابی سلامت
مهندسی بازار گردشگری سلامت در ایران
(امیرحسین اناری...................صفحه 48)
چکیده: بازار گردشگری سلامت در جهان و ایران رو به رشد و فزونی است. دلیل آن نیز آشکار است. بشر معاصر برای گریز از تنشهای زندگی، و استرسهای شغلی و حرفه‌ای، علاقه‌مند شده به خود بپردازد؛ اعم از تشخیص پزشکی، اقدام درمانی، و فعالیتهای تندرستی.
این هر سه مقوله یعنی گردشگری پزشکی، گردشگری درمانی، و گردشگری تندرستی، موضوع مهم "گردشگری سلامت" را برای کشورها یادآور می‌شود.
آمارهای فراوان در این مقاله به صراحت عنوان می‌کند که با حضور در "بازار گردشگری سلامت" می‌توان سهم مؤثری از آنِ خود کرد. ایران به‌عنوان یک کشور با سابقه‌ی تمدنی کهن، افزون بر توجه گردشگران بین‌المللی، حوزه‌ی گردشگری سلامت را یادآور می‌شود. نگران‌کننده آنکه کشورهای حوزه‌ی خلیج‌فارس مانند دبی، برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای افتتاح شهر و مراقبتهای پزشکی دبی را آغاز کرده‌اند و قرار است این مرکز کلینیکی به‌عنوان شاخه‌ای از دانشکده‌ی پزشکی هاروارد در خارج از امریکا مطرح شود.
با نگاهی به آمارهای عنوان شده در این مقاله، علاقه‌مندان به حوزه‌ی "گردشگری سلامت" می‌توانند در این بازار بکر و جدید، سهم شایسته‌ای برای خود به دست آورند؛ پیش از آنکه بازیگران تازه حضور یابند.

خرده‌فروشی
رفتار مصرف‌کننده در محیط خرده‌فروشی چندرسانه‌ای و چند کاناله
(هادی رجب‌بیگی...................صفحه 52)
چکیده: خرده‌فروشی در زندگی کنونی با مجموعه‌ای از رسانه‌های متعدد و متنوع، و همچنین تغییر رفتار مصرف‌کننده شکل تازه‌ای به خود گرفته است.
درک این شکل تازه در فضای پر از ازدحام رسانه‌های متعدد و متنوع، سهم بازار بیشتری نصیب صاحبان خرده‌فروشی خواهد کرد. در غیراین‌صورت، خرده‌فروشی‌های سنتی با ابزارهای قدیمی به سرعت میدان را برای رقبای چابک با سپاهی از رسانه‌های متعدد خالی خواهند کرد.

مذاکره (موردکاوی)
مذاکره با سوئیسی‌ها
(ابراهیم زارع‌پور...................صفحه 56)
چکیده: مذاکره با سوئیسی‌ها را در این شماره بخوانید. در شماره‌ی مجله‌ی پیشین، مذاکره با آلمانی‌ها را خواندید.
هدف از ارائه‌ی این نوع مقالات درباره‌ی مذاکره، یادآوری و اطلاع از فهرستی متنوع درباره‌ی موضوعاتی است که بازرگانان ایرانی باید سر میز مذاکره با جزئیات رعایت کنند.
این قواعد بازی است که با اطلاع از آن بهتر می‌توان جلسات مذاکره را مدیریت کرد.

بسته‌بندی
بسته‌ای از جنس خلاقیت
(فاطمه محسنی‌فر...................صفحه 58)
چکیده: خلاقیت در بسته‌بندی یعنی جلب توجه و ایجاد انگیزه برای "خرید". این 8 بسته‌بندی متفاوت در کفش، ماست، قرص، دستمال کاغذی، آبمیوه، و نوشیدنی ورزشی را ببینید. حتماً با دیدن آن به این فکر خواهید افتاد که بخشی از دلایل افزایش فروش، همین بسته‌بندی‌های هیجان‌انگیز، مفرح و خلاق است. با نگاهی به این بسته‌بندی، خلاقیت تجسمی خود را پرورش دهید.

استراتژی
"سرعت" عامل حیاتی موفقیت کسب‌وکارها
(سعید خیرآبادی...................صفحه 60)
چکیده: "سرعت" رمز بقای سازمانها و شرکتهای پیشرو کنونی است. شرکتهای فراوانی با آگاهی از این مزیت رقابتی، علاقه‌مند شدند تا آن را اجرایی کنند. با وجود این، شرکتهای اندکی توانستند "سرعت" را چاشنی فعالیتهای دیگر کنند.
شرکتهایی که شتابزده برای اجرایی شدن "سرعت" می‌کوشند، از جمله ناکامان اصلی هستند. بقیه‌ی توضیحات را هم در این متن بخوانید، و هم در فیلم هاروارد با توضیحات ادبازول ببینید که با زیرنویس فارسی ترجمه شده است. برای خرید این فیلم می‌توانید با شماره تلفنهای فروشگاه انتشارات بازاریابی 71 و 66408251 (021) تماس بگیرید.

کتابفروشی بازاریابی
تازه‌ترین کتابهای بازاریابی، تبلیغات، و فروش
................................................صفحه 62
•    روشهای تحقیق برای مدیریت ورزشی
•    تجربیات یک فروشنده‌ی بیمه‌ی عمر
•    مدیریت دانش بازاریابی
•    فروش در دنیای معاصر
•    چگونه بودجه بازاریابی تهیه کنیم؟
•    راه‌اندازی کسب‌وکار
•    برنامه‌ریزی بازاریابی استراتژیک برای کسب‌وکارهای کوچک تا متوسط
•    سیاره‌ی مشتری
•    اصول بازاریابی داده‌محور
•    ذهن مصرف‌کننده
•    سلوک معنوی استیو جابز
•    در ناخودآگاه مشتری چه می‌گذرد؟
•    پست مدرنیسم در بازاریابی
•    ارتباطات بازاریابی یکپارچه

فيلم آموزشي دانشگاه هاروارد (همراه با زيرنويس فارسي) و فرم اشتراك دوماهنامه «توسعه مهندسي بازار» ................................................صفحه 64
    •    عنوان فیلم آموزشی این شماره: "سرعت" عامل حیاتی موفقیت کسب‌وکارها
اد بازول (نویسنده و مدیر اجرایی شرکت فرم)