فیلمهای آموزش بازاریابی هاروارد

گفت‌وگوی اختصاصی با الیزابت روشن‌ضمیر استاد تبلیغات دانشگاه جورجیا

 

گفت‌وگو با مدیران آژانس تبلیغاتی ساچی‌اندساچی

 

گفت‌وگو با مدیران ارشد انجمن بین‌المللی تبلیغات (IAA)

فایل صوتی میزگرد / گفتگو :
فایل صوتی میزگرد این شماره دردست آماده سازی است.
چکیده مجله :

یادداشت
تبلیغات، نورومارکتینگ، آینده‌پژوهی
(پرویز درگی .... صفحه 4)
پروفسور پيتر استيدل (Prof. Peter Steidl)، سرمقاله‌ي اين شماره‌ي "توسعه مهندسي بازار" را تحرير كردند. شايسته است صميمانه از استيدل قدرداني و تشكر كنم.
استيدل، رئيس شوراي نوروماركتينگ آسيا و اقيانوسيه، در زمره‌ي نخبگان نوروماركتينگ جهان است با تخصص در حوزه‌ي نوروبرندينگ. وي در شهر وين زندگي مي‌كند، عروس او ايراني است، پسر و نوه‌اش نيز در كنار او در وين زندگي مي‌كنند.
تازه‌ترين ديدگاهها در حوزه‌ي نوروماركتينگ را در همين سرمقاله جستجو كنيد كه در صفحات 5 و 6 و 7 ترجمه‌ي آن آمده است (اصل مقاله به زبان انگليسي است كه در صفحات پاياني درج شده است.) استيدل در همين صفحات به‌طور موجز از پنج روندي مي‌گويد كه آينده‌ي تبليغات را شكل خواهند داد. از "ديدگاه دوپامين" مي‌گويد كه بسياري از پژوهشهاي كنوني با اين گرايش و متدولوژي صورت گرفته و در حال انجام است.
سرمقاله‌ي پروفسور استيدل، همكارانم را برانگيخت خلاف رويه‌هاي پيشين، سمت و سوي بخش عمده‌ي گفت‌وگوها و مقالات مجله را به تبليغات اختصاص دهند. با اين توجه مروري خواهم داشت به آنچه در اين شماره‌ي نشريه‌ي توسعه مهندسي بازار (شماره‌ي 44، سال نهم، مرداد - شهريور 1394) چاپ و منتشر شده است...
 
سرمقاله
پنج روندی که آینده‌ی تبلیغات را شکل خواهند داد
(پروفسور پیتر استیدل .... صفحه 5)
اين سرمقاله به سفارش مجله‌ي "توسعه مهندسي بازار" نوشته شده و اصل متن انگليسي آن در صفحات پاياني مجله موجود است.
بازاريابان به‌طور روزافزوني از اطلاعات و داده‌هاي نوروساينس استفاده مي‌كنند. اين دانش نوظهور به ما نشان مي‌دهد كه ذهن مصرف‌كنندگان پيامهاي تبليغاتي را چگونه پردازش مي‌كند و تصميم به خريد مي‌گيرد.
اين امر به بازاريابان امكان مي‌دهد تا تأثيرگذاري فعاليتهاي ارتباطي و بازاريابي خود را ارتقا دهند. اتخاذ چنين رويكرد نويني، برخي از اصول و مباني تبليغات سنتي را منسوخ كرده است .
جدول زير به‌طور اجمالي تبليغات سنتي را با رويكرد مبتني بر نوروساينس در تبليغات مقايسه مي‌كند...


اخبار بازاريابي/
بازار خبر..................... صفحه 8
•    بهترین زمان برای رفتن به دانشکده‌های کسب‌وکار
•    جذابترین برندهای کارفرما در اروپا
•    ورود سونی به صنعت پهباد
•    افزایش درآمدهای تبلیغاتی اینستاگرام
•    50 درصد زباله‌ها به پی‌اندجی می‌رود
•    30 میلیون دلار برای مدیرعامل نایک
•    وال‌مارت، استارباکس، تاکوبل و مایکروسافت در تلاش برای کاهش بیکاری
•    تسلا مدیر پیشین یک برند مد را استخدام کرد
•    استعفای مدیر ارشد بازاریابی ساب‌وی
•    کاهش درآمدهای مایکروسافت در سال 2015
•    دزدان روسی چه چیزهایی از فروشگاهها می‌دزدند؟
•    حمایت کوکاکولا از مسابقات المپیک ورزشکاران معلول ذهنی
•    بیشتر خودروها مشکی، سفید، خاکستری، و یا نقره‌ای هستند
•    شرکت پیرسون، مجله‌ی اکونومیست را می‌فروشد
•    ارسال رایگان محصولات کم‌وزن در آمازون
•    اقدام ایکیا در جهت بهبود زندگی کارکنان
•    افتتاح رستوران پورشه
•    بیلبورد مک‌دونالد بستنی خنک به رهگذران می‌دهد
•    فروشگاه اتومبیل روی آمازون
•    والت‌مارت جان کودکان جا مانده در خودرو را نجات می‌دهد
•    پنجاهمین سال حضور تویوتا در انگلیس
•    هشدار امنیتی ایکیا به مشتریانش
•    تأخیر تویوتا برای برندسازی لکسوس در چین
•    تغییر دکوراسیون مک‌دونالد در ژاپن
•    رقابت ابرکرومبی فیچ با نایک و لولومن
•    کمک وال‌مارت به کودکان کم درآمد
•    انتقاد براد پیت از کاستکو

تبلیغات/گفت‌وگو
گفت‌وگوی اختصاصی با الیزابت روشن‌ضمیر استاد تبلیغات دانشگاه جورجیا
(محمدرضا حسن‌زاده جوانیان...................صفحه 14)
چکیده: دکتر الیزابت لستر روشن‌ضمیر، استاد دانشگاه جورجیا، در زمره‌ی متخصصان تبلیغات و روابط‌عمومی است؛ هم دارای پایگاه علمی و آکادمیک است، و هم جایگاه حرفه‌ای دارد.
گفت‌وگوی اختصاصی "توسعه مهندسی بازار" با دکتر روشن ضمیر عمدتاً درباره‌ی تبلیغات اثربخش و اثربخشی تبلیغات بود. او در این گفت‌وگو از رسانه‌های اجتماعی نظیر واین و اینستاگرام نیز نام می‌برد که جوانان بیشتر می‌پسندند و سهم وافری در گسترش تبلیغات دارد. با وجود این، به‌رغم اهمیت ابزارهایی که رسانه‌های اجتماعی برای گسترش و نفوذ تبلیغات از آن استفاده می‌کنند، بر ویژگی روابط انسانی برای نفوذ و اثربخشی تبلیغات تأکید می‌ورزد.
تأکید دکتر الیزابت لستر روشن‌ضمیر تا بدانجا گسترش می‌یابد که عنوان می‌کند اصول تئوری موجود در شیوه‌های بازاریابی فعلی، آشفته و درهم آمیخته است و ابزارهای ارتباطی و تبلیغی، نقش پررنگی در این آشفتگی ایفا کرده‌اند.
دکتر روشن‌ضمیر در این گفت‌وگو، همچنین از اصلی‌ترین منابع شاخص در حوزه‌ی تبلیغات یاد می‌کند و هم از چهره‌های مشهور تبلیغات نام می‌برد که اکنون فعالیت می‌کنند.

تبلیغات
چارچوبی برای درک واکنش مصرف‌کننده به تبلیغات
(زهرا جورابلو...................صفحه 16)
چکیده: تبلیغی ساخته می‌شود، اما چگونه می‌توان واکنش مصرف‌کنندگان را به این تبلیغ به دست آورد؟
کارگزاران تبلیغات و مدیران آژانسهای تبلیغاتی همواره در جستجوی پاسخ این پرسش هستند. همواره نیز علاقه‌مندند به جای دستورالعملهای مفصل، چارچوب خلاصه و مختصر داشته باشند. این اثر، بدون حاشیه‌روی در قالب چارچوب C4 این چارچوب را برای درک واکنش مصرف‌کننده به تبلیغات، تقدیم کارگزاران تبلیغات می‌کند.

آژانسهای تبلیغاتی
گفت‌وگو با مدیران آژانس تبلیغاتی ساچی‌اندساچی
(سهیل فروتن...................صفحه 18)
چکیده: ساچی‌اندساچی، آژانس ارتباطی و تبلیغاتی مشهوری است که در سال 1970 از سوی دو برابر به نامهای موریس و چارلز در لندن تأسیس شد و امروزه مرکز اصلی آن در شهر نیویورک قرار دارد. این آژانس 140 شعبه در 76 کشور جهان دارد و افزون بر 6500 نفر در آن مشغول به کارند.
در این اثر که در قالب گفت‌وگو آمده، مسیر موفقیت آژانس تبلیغاتی ساچی‌اندساچی را از زبان کوین رابرتس (Kevin Roberts)، مدیرعامل، رابرت سنیور (Robert Senior)، مدیر ارشد اجرایی، و پابلو دل‌کامبو (Pablo-del-Campo) مدیر خلاقیت ساچی‌اندساچی می‌خوانید.

نورومارکتینگ
مغز چگونه به تبلیغات مواد غذایی پاسخ می‌دهد؟
(دپارتمان نورومارکتینگ...................صفحه 22)
چکیده: سالهاست کارگزاران تبلیغاتی برای طراحی، تولید و ساخت آگهیهای تبلیغاتی مواد غذایی از روشهای گوناگونی بهره‌مندند نظیر پرسشنامه‌ها، نظرسنجی، گروه کانونی، و سایر تحقیقات کمّی و کیفی دیگر نظیر مصاحبه‌ها.
"نورومارکتینگ" به‌عنوان یک "روش" و "رویکرد" دستاوردهای درخشانی برای آژانسهای تبلیغاتی داشته تا بدانجا که آژانسهای تبلیغاتی پیشرو برای فعالیتهای خود از این "روش" یا "رویکرد" یعنی نورومارکتینگ استفاده می‌کنند.
فناوری FMRI فراتر از اطلاعات و داده‌های مجهول مغز، داده‌ها و اطلاعات بنیادی‌تری در اختیار متخصصان قرار می‌دهد که در پرتو آن می‌توانند آگهیهای خلاقانه‌تری طراحی کنند؛ تا جایی که افراد را مجذوب خود سازد، همچنین واکنش آنها را برانگیزد تا وارد رستورانی شوند و غذای موردنظر را سفارش دهند و در کمال آرامش، پول خود را تقدیم کنند.
نورومارکتینگ بویژه با فناوری FMRI در حوزه‌ی موادغذایی قرار است خط بطلانی بزند برای آن دسته از تبلیغاتی که بر پایه‌ی حدس و گمان، شمّ و استنباطهای شخصی و گروهی که از سوی شرکتهای تبلیغاتی تاکنون به صورت متداول، تولید و اجرا شده است، درحالی‌که از اساس ضدتبلیغ بوده است.

تبلیغات/گفت‌وگو
گفت‌وگو با مدیران ارشد انجمن بین‌المللی تبلیغات (IAA)
(سرویس بین‌الملل...................صفحه 24)
چکیده: فاریس ابوحمد، رئیس هیأت مدیره و رئیس جهانی انجمن بین‌المللی تبلیغات (IAA) از سال 2013 و معاون رئیس و مدیر IAA در خاورمیانه و افریقا از سال 2010 تاکنون است.
مایکل لی مدیرعامل IAA است. وی در طول فعالیت خود در IAA، سمتهایی چون ریاست جهانی، معاون ارشد و مدیر اجرایی را بر عهده داشته است. لی از سال 1990، کسب‌وکار خود را با نام Lee Steel در زمینه‌ی فروش رسانه‌های بین‌المللی و مشاوره راه انداخته است. در ادامه گفت‌وگویی را با این دو مدیر ارشد در IAA می‌خوانیم.

نورومارکتینگ
ردیابی چشمی در نورومارکتینگ؛ دستور کار تحقیقات برای مطالعات بازاریابی
(مهدی فرزین...................صفحه 28)
چکیده: ردیابی حرکات چشم (Eye Tracking) ابزاری است که در "رویکرد" یا روش نورومارکتینگ، اطلاع مطلوبی برای مدیران دارد؛ اطلاعاتی که برگرفته از واکنش حرکات چشم خریدار یا مصرف‌کننده است.
در سالهای اخیر برخی تصور می‌کنند که "ردیابی حرکات چشم" صرفاً برای فروشگاههای خرده‌فروشی نظیر شهروند، رفاه، و سایر هایپرمارکت‌ها کاربرد دارد؛ چرا که می‌توان دریافت که مشتری یا خریدار کدامیک از کالاها را بیشتر می‌بیند، کدام قفسه‌ها را کمتر نگاه می‌کند و...
اثر حاضر افزون بر این نوع از کاربرد رایج و متداول "ردیابی حرکات چشم"، به سایر کاربردهای اصلی‌تر نیز اشاره دارد نظیر ارزش ویژه‌ی برند، قیمت و...

فروش
مشتریان خود را همانند اف‌بی‌آی (FBI) تعقیب کنید!
(روح‌اله حیدری...................صفحه 32)
چکیده: اف‌بی‌آی (FBI)، اداره‌ی تحقیقات فدرال، پلیس فدرال امریکا، معروف است به پیگیری مجرمان. وظیفه‌ی نیروهای اف‌بی‌آی نیز آن است که با بهره‌مندی از ابزارهای گوناگون و آرشیو و بایگانی منظم، مجرمان را جلب و دستگیر سازند.
پیگیری مستمر و مداوم در پرتو پردازش اطلاعات، این سازمان را در اذهان جامعه‌ی جهانی به‌عنوان نیرویی پیگیر ترسیم می‌کند.
اثر حاضر با اغماض بر این باور استوار است که اگر سازمانها و بنگاههای بزرگ، کوچک و متوسط همان روشهای اف‌بی‌آی را به‌کار بندند تا مشتریانی را جذب کنند، قطعاً درآمد سرشاری خواهند داشت. می‌پرسید روشهای اف‌بی‌آی کدامند؟
برای اطلاع بیشتر بهتر است این اثر کوتاه را بخوانید تا به روشهایی پی ببرید که اف‌بی‌آی همواره برای جلب مجرمان از آن سود جسته و البته با پیروزیهای فراوانی روبه‌رو شده است. این روشها عبارتند از:...

تبلیغات خلاق
تبلیغات نوآورانه و خلاق در دنیای پوشاک
(بهاره راد ...................صفحه 34)
چکیده: تبلیغات شرکتهای پوشاک بر چه ویژگی مسحورکننده‌ای استوار است که می‌تواند مشتریان فراوانی را مفتون خود سازد؟
به سراغ 7 شرکت جهانی پوشاک رفته‌ایم تا خلاقیت آنها را به نمایش بگذاریم. برای مثال، لی‌وایز بر استفاده‌ی 100 درصدی از کتان خالص تأکید می‌کند که در محصولات تولیدی خود از آن استفاده می‌کند، شرکت ونوس از...

آینده‌پژوهی
گفت‌وگوی اختصاصی با دکتر پیتر بیشاپ، آینده‌پژوه
(سیداحسان گلپرور ...................صفحه 36)
چکیده: دکتر بیشاپ، آینده‌پژوه جهانی، در گفت‌وگوی اختصاصی با "توسعه مهندسی بازار"، دیدگاههای خود را عنوان کرد.
دکتر بیشاپ در این گفت‌وگو، از آینده‌پژوهانی می‌گوید که در بیش از 30 کشور جهان فعالیت می‌کنند در زیر چتر "اتحادیه‌ی آینده‌پژوهان حرفه‌ای".
بیشاپ به جای توضیح فنی و پیچیده، از مثالهای عینی شروع می‌کند، از سازمانهایی می‌گوید که آینده‌پژوه استخدام می‌کنند تا فرصت رویارویی با تغییر و تحولات جهانی داشته باشند. از اقداماتی می‌گوید برای آینده‌ی دلخواه؛ از آموزش، برپایی کمپین، و جنبشهای اجتماعی می‌گوید تا این آینده‌ی دلخواه شکل گیرد و تحقق یابد.

نورومارکتینگ
کاربرد نورومارکتینگ در سیاست
(علی خادم ...................صفحه 38)
چکیده: "کاربرد نورومارکتینگ در سیاست" به احتمال به سالهای 2000 می‌رسد؛ زمانی که مدیر کمپین تبلیغاتی کلینتون، رئیس مؤسسه‌ی نورومارکتینگ است. این گفته‌ی مارتین لیندستروم، متخصص بازاریابی است و می‌توان استنباط کرد که نامزدهای انتخاباتی تمایلی ندارند از ابزارهای نوینی که برگ برنده‌ی آنان است، اطلاعات فراوانی به بیرون درز کند. با وجود این، دنیای سیاست بیش از دنیای تجارت علاقه‌مند است از این ابزارهای نوین نورومارکتینگ بهره‌مند شود.

فروش
مانند باراک اوباما نفروشید
(احمد محسنی...................صفحه 39)
چکیده: اوباما در مقام یک رئیس‌جمهور باید از تکنیکها و ترفندهای فروش بهره‌مند شود. با این نگاه، رؤسای جمهور، برترین فروشندگان هستند؛ چون ناگزیرند با پخش آرا و نظرات و دیدگاههایشان جمع وسیعی از آحاد مردم را مجذوب خود سازند.
با چنین نگاهی، برخی صاحبنظران تیزبین امریکایی بر این باورند که اوباما در مقام یک رئیس‌جمهور نتوانسته به‌عنوان "فروشنده‌ی برتر" ظاهر شود. دلیل آن نیز در 3 اصل اساسی عنوان شده است. این اصول عبارتند از...بزرگان مدیریت و بازاریابی
پنجاه متفکر برجسته‌ی مدیریت و بازاریابی جهان
(احمد آخوندی ـ محسن جاویدمؤید...................صفحه 40)
چکیده: "50 متفکر برجسته‌ی مدیریت و بازاریابی جهان" عنوان کتابی است که بتازگی از سوی انتشارات بازاریابی در 240 صفحه به قیمت 15 هزار تومان چاپ و توزیع شد.
ریحانه بحری‌نژاد، و هانیه لشگری، دو دانشجوی دکتری بازاریابی، ترجمه‌ی این اثر را بر عهده داشتند. ویژگیهای این کتاب کم‌حجم اما پُرمغز و حاوی اطلاعات متنوع از آرا و نظرات این 50 متفکر به همراه گفت‌وگوهایی که دارد، ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی با مترجمان این اثر داشته باشیم که می‌خوانید.

مدیریت و رهبری
سکوت؛ قاتل خاموش سازمانهای بزرگ
(بهنام کبیری...................صفحه 44)
چکیده: "سکوت" به گفته‌ی روانشناسان صنعتی و سازمانی، سرشار از ناگفته‌هاست. نگرانی در آن است که اگر فرهنگ "سکوت" بر سازمان حکمفرما شود، در ابتدا آهسته و آرام و بطئی، اما به مرور و بتدریج سریع و شتابان سازمان را به سوی انحلال و نابودی هدایت می‌کند.
مدیران سازمانی برای تحکیم قدرت خود ناگزیرند با تمهیداتی و البته پاداشهای مطلوب، فضای سنگین سکوت را بشکنند؛ اگر تمایل دارند سازمان پابرجا بماند!

پرسشنامه
مراقب باشید...
فرسودگی شغلی در کمین شماست!
(فریده حفیظی حسینی...................صفحه 48)
چکیده: پرسشنامه "فرسودگی شغلی" یا "زوال شغلی" پیش روی شماست. کمتر از 15 دقیقه وقت بگذارید تا به 15 پرسش پاسخ دهید.
نحوه‌ی امتیازدهی نیز ضمیمه است تا بخوبی از امتیازهای خود آگاه شوید. به علاوه، در پایان، فرسودگی شغلی تعریف شده، علائم آن نیز آمده است. اگر بخواهید درباره‌ی علل و دلایل بروز آن (فرسودگی شغلی) نیز آگاه شوید، صفحات پایانی را بخوانید.
4 صفحه‌ای که نزد شماست، به شما هشدار می‌دهد که در آغاز، فرسودگی شغلی با یک یا دو علامت بروز می‌کند. اما آهسته و زیرپوستی تمامی لایه‌های ذهن و مغز و باورتان را به زیر سلطه‌ی خود درمی‌آورد تا جایی که بدن با "خستگی" و "جمودی فراوان" خود را جابه‌جا می‌کند؛ آنچه گاه در سطح شهر، و در سازمانها و بنگاهها با سیر تصاعدی روبه‌روئیم.
 

تحقیقات بازار
رویکردی نوین در سنجش احساسات مصرف‌کنندگان
(محسن تهرانی...................صفحه 52)
چکیده: پرسشنامه‌های سنتی و دیگر تحقیقات کمّی، در سنجش احساسات ناتوانند؛ چرا که این پرسشها، "عقل" و "خرد" را به میدان می‌آورد. حاصل کوششهای اخیر پژوهشگران بر آن است و همچنان تداوم دارد که بتوانند به سهولت احساسات را بسنجند.
رویکردهای متعددی وجود دارد از جمله سنجش واکنشهای فیزیولوژیک که با ابزارهای متعددی امکانپذیر است. در این مقاله شما با شیوه‌ی جدیدی به نام ایموشن سنتریک اکسپلورر (Emotion Centric Explorer) آشنا خواهید شد.

خرده‌فروشی
در فروشگاه، کدام نور چه اشخاصی را برمی‌انگیزد بیشتر بخرند
(مهندس فرزان تبریزی ـ مهندس فرهاد تبریزی...................صفحه 54)
چکیده: نورومارکتینگ بویژه در خرده‌فروشی‌ها کاربرد فراوانی دارد از جمله آنکه پژوهشگران دریافتند تأثیر "نور" بر روی افراد مختلف، متفاوت است.
پژوهش حاضر، نخست 7 نوع طبقه‌بندی از "مصرف‌کننده‌ها" معرفی می‌کند. سپس برای هر یک از این طبقه‌بندی‌ها مشخص می‌کند که چه "نوری" یا "ترکیبی از نورها"، این افراد را برای خرید تهییج می‌کند.
خوشبختانه سیر صعودی این پژوهشها نشان می‌داد که فروشگاههای خرده‌فروشی بخوبی توانسته‌اند از خروجی فعالیتهای پژوهشگران نورومارکتینگ درآمدزایی فراوانی داشته باشند. این پژوهشها همچنان تداوم دارد.

مذاکره
مذاکره با ترکیه‌ای‌ها
(ابراهیم زارع‌پور...................صفحه 56)
چکیده: پس از توافق نهایی 1+5، دولت ترکیه و همچنین شرکتهای ترکیه‌ای برای افزایش سهم خود از بازار ایران اقدامات خود را شتاب بخشیدند.
اطلاع از روش و منش و ویژگیهای مردم ترکیه بویژه در روی میز مذاکره، قدرت مانور بازرگانان ایرانی را افزایش خواهد داد. این اثر یعنی "مذاکره با ترکیه‌ای‌ها" بر روی اصلی‌ترین نکات متمرکز شده تا امکان برقراری گفت‌وگو و عقد قراردادها صورت گیرد.

بسته‌بندی خلاق
بسته‌ای از جنس خلاقیت
(فاطمه محسنی‌فر...................صفحه 58)
چکیده: بسته‌بندی محصولات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چرا که اولین چیزی است که به چشم مصرف‌کننده می‌خورد. این بسته‌بندی جذاب است که می‌تواند توجه مشتریان را در میان دهها محصول دیگر در قفسه‌های یک فروشگاه به خود جلب کند و به تبع آن فروش را بالا ببرد.

منابع انسانی
نقش کارکنان در پایداری شرکتهای برتر
(سعید خیرآبادی...................صفحه 60)
چکیده: کارکنان نقش ارزشمندی در پایداری سازمانها دارند؛ هم درون سازمان، و هم خارج از سازمان.
ادم رباک، کارآفرین و نویسنده‌ در تشریح این نکته که کارکنان سازمانها نقش ارزشمندی در پایداری سازمانها دارند، گفت‌وگویی با "هاروارد بیزنس ریویو" دارد که آن را در فیلم خواهید دید. این فیلم به زبان انگلیسی است اما با ترجمه و زیرنویس فارسی از سوی شرکت TMBA ترجمه و تکثیر شده است.
علاقه‌مندن برای خرید این فیلم می‌توانند با شماره تلفنهای 71 و 66408251 (021) تماس بگیرند یا به نشانی فروشگاه اینترنتی www.marketingshop.ir مراجعه کنید.

کتابفروشی بازاریابی
تازه‌ترین کتابهای بازاریابی، تبلیغات، و فروش
................................................صفحه 62
•    دی‌ان‌ان نوآور
•    بازاریابی و زندگی با سینما
•    فروش لوکس
•    تصمیم‌گیری
•    مدیریت بازاریابی سیاسی
•    جاری‌سازی استراتژی
•    هنر شفاف اندیشیدن
•    برندسازی نامزد انتخاباتی
•    هنر تفکر خلاق
•    مشتری‌مداری و تکنیکهای رفتار با مشتری
•    بازاریابی ورزشی
•    کتاب تصمیم
•    راهنمای عملی برنامه‌ریزی سناریو برای سازمان
•    مهارت‌های مشاوره مدیریت

فيلم آموزشي دانشگاه هاروارد (همراه با زيرنويس فارسي) و فرم اشتراك دوماهنامه «توسعه مهندسي بازار» ................................................صفحه 64
    •    عنوان و موضوع فیلم آموزشی این شماره: نقش کارکنان در پایداری شرکتهای برتر
اَدِم رباک (نویسنده و مدیر اجرایی شرکت ساچی‌اندساچی)