فیلمهای آموزش بازاریابی هاروارد

میزگرد این شماره: رفتار مصرف‌کننده‌ی ایرانی

شرکت‌کنندگان در میزگرد:
دکتر منصور صمدی
دکتر محمود محمدیان
دکتر حسین وظیفه‌دوست
دکتر بهرام خیری
دکتر کامبیز حیدرزاده
پرویز درگی

فایل صوتی میزگرد / گفتگو :
فایل صوتی میزگرد این شماره دردست آماده سازی است.
چکیده مجله :

 یادداشت
رفتار مصرف‌كننده، نوروماركتينگ، و المپيك 2012 لندن (‌پرويز درگي...................صفحه 4)

سرمقاله
بازاريابي در محيط خصمانه و آشوبناك (‌دكتر سيدمحمود حسيني..................صفحه 5)

اخبار بازاریابی
بازار خبر..................................6
- تازه‌ترين كتابهاي انتشارات بازاريابي
- آموزشگاه بازارسازان و استقبال اهالي بازاريابي از فيلمهاي آموزش فروش براي ويزيتورها و فروشنده‌ها
- دردسر جديد براي شركت كانن
- مالديو درصدد ساخت جزاير افسانه‌اي
- فيلم كوتاه هوندا درباره‌ي نوآوريهاي زيست محيطي
- ديزني تخيل را به واقعيت تبديل مي كند
- ايرباس با شكست بوئينگ به فيليپين پرواز كرد
- كمپاني فيات پاي فنجانهاي قهوه را به داخل اتومبيلهايش باز كرد
- پراكتر اند گمبل با "مامان متشكرم" به پارالمپيك مي آيد‌
- نوروماركتينگ: رمزگشايي چهره با هدف ارزيابي تبليغات
- دورخيز وال‌مارت براي بازار پررونق سال نوي ميلادي
- كشتي تايتانيك، همچنان پولساز
- اوباما متوسل به راهبردهاي بازاريابي از طريق توليد محتوا شد

موسیقی برندها
سمفوني برندها در المپيك 2012 لندن

(‌ترجمه: مرتضي اميرعباسي...........................صفحه 8)
چکیده: جان گرووز در زمره‌ي كاركشته‌ترين محققان و فعالا‌ن در زمينه‌ي برندسازي با استفاده از موسيقي قرار دارد. وي همچنين نويسنده‌ي كتاب ارتباطات با استفاده از ابزار موسيقي: از سگ پاولوف تا برندسازي از طريق صوت (ComMusication: from Pavlov's dog to sound branding) است.
همانگونه كه از نام كتاب برمي‌آيد، گرووز در اين كتاب به بررسي تأثير صوت و موسيقي و كاربرد آن در تعامل و ارتباط مي‌پردازد. ‌‌كتاب‌ بر اهميت بيش از پيش موسيقي در تعاملات مدرن و امروزي برندها تأكيد دارد. در عصر ارتباطات چندحسي، جان گرووز موسيقي را ابزاري قدرتمند براي تأثيرگذاري روي هيجانات، افكار و رفتار انسانها مي‌داند. وي علاوه بر داشتن تخصص درآهنگ‌نويسي و آهنگ‌سازي، مشاوري زبده در ارائه‌ي راهكار در زمينه‌ي هويت‌سازي براي برند از طريق ابزار صوت و موسيقي است. عمده شهرت گرووز ‌‌مرهون ساخت موسيقي تبليغاتي براي برندهاي مختلف است.
او در اين نوشتار، تحليلي دارد از برندهاي حامي المپيك لندن 2012، كه كوشيدند تا از طريق موسيقي، نام و نشان تجاري خود را تقويت و در ذهنها جاودانه كنند.

المپيك 2012
آموزه‌هاي المپيك 2012 براي صاحبان كسب‌وكار

(‌تأليف و ترجمه: ستيلا‌ باسقي...................صفحه 10)

چکیده: المپيك 2012 يك رويداد جهاني است. آيا مي‌توان از المپيك امسال آموخت؟
صاحبان كسب‌وكارها برآنند كه از هر رويداد و اتفاقي بايد درسهايي براي كسب‌وكار آموخت. اين درسها آماده‌اند و پيش روي مديراني است كه علا‌قه‌مندند بدانند از المپيك مي‌توان چه چيزهايي آموخت.
اثر پيش رو بر آن است تا برخي از اين آموزه‌ها را درباره‌ي كسب‌وكارها معرفي كند. به‌طور حتم با مطالعه‌ي آن، مديران تيزبين مي‌توانند اين نگرش را در خود تقويت كنند كه تنها شاهد درخشش قهرمانان بودن كافي نيست بلكه، بايد قهرمان شد. قهرماني در كسب‌وكارها نيز فراتر از دانش، مهارتها، و تجربه است و آن ايجاد موقعيتهايي است كه چالش‌برانگيز باشد.

ميزگرد
ديدگاهها و انديشه‌ها؛ رفتار مصرف‌كننده‌ي ايراني

(‌تدوين: احمد آخوندي - محسن جاويدمؤيد...........................صفحه 12)
چکیده: دكتر منصور صمدي، دكتر محمود محمديان، دكتر حسين وظيفه‌دوست، دكتر بهرام خيري، دكتر كامبيز حيدرزاده، و پرويز درگي، استاداني بودند كه در ميزگرد "رفتار مصرف‌كننده‌ي ايراني" حضور داشتند.
ميزگرد "رفتار مصرف‌كننده‌ي ايراني" نخست از كليات شروع شد اما به پرسشهاي بنياديني نيز پاسخ داد كه به صورت مكرر در "بازاريابي ايران" مطرح است نظير آنكه "رفتار مصرف‌كننده" به عنوان موضوعي در مطالعات بين رشته‌اي تا چه حد نيازمند "نگرش بومي" است. بحثها گاه چالشي و گاه در تكميل گفته‌هاي استادان در حوزه‌هاي رفتار مصرف كننده پيش مي‌رود.
ميزگرد "رفتار مصرف‌كننده‌ي ايراني" در اين شماره، با گفتگوي توسعه مهندسي بازار با جرالد زالتمن، استاد برجسته‌ي رفتار مصرف‌كننده دانشگاه هاروارد، و با معرفي دكتر پراديپ، متخصص برجسته‌ي نوروماركتينگ، ابعاد بيشتري از "رفتار مصرف‌كننده" را آشكار مي‌سازد.
ميزگرد "رفتار مصرف‌كننده‌ي ايراني" يك شروع است كه مي‌تواند با آرا و نظرات و ديدگاههاي متعدد و متنوع و حتي متناقض و متضاد، پي گرفته شود. "توسعه مهندسي بازار" اين آمادگي را دارد تا اين ديدگاهها را انتشار دهد. استادان بازاريابي، صاحبنظران بازاريابي، دانشجويان بازاريابي، و اهالي بازاريابي مي‌توانند با ارسال ديدگاهها و آثار خود، بر غناي ميزگرد رفتار مصرف‌كننده‌ي ايراني بيفزايند.

استادان بازاریابی
گفتگوي اختصاصي پروفسور جرالد زالتمن با "توسعه مهندسي بازار"

(‌ترجمه و تدوين: محمدرضا حسن‌زاده جوانيان...............صفحه 22)
چکیده: جرالد زالتمن، استاد برجسته‌ي دانشگاه هاروارد، در زمره‌ي نام‌آورترين استادان مطرح دنيا در حوزه‌ي بازاريابي و رفتار مصرف‌كننده است.
دلايل شهرت جهاني او را در همين صفحات بخوانيد. زالتمن پيش از اين نيز به طرق مختلف، براي خوانندگان نشريه‌ي توسعه مهندسي بازار معرفي شده بود:
1) فيلم ‌"خواندن ذهن مشتري("با زيرنويس فارسي/) قابل خريد با قيمت 1000 تومان (كتابفروشي بازاريابي)
2) ترجمه‌ي مقاله‌ي "بازاريابي استعاره اي؛ خداحافظي با گالوپ، سلام بر سالواتور دالي" ‌(شماره‌ي 8، زمستان 1387، صفحات 16، 17، 18)
3) مقاله‌ي "سودمندي تازه‌ترين تكنيك تحقيقات بازار براي ترسيم ركود اقتصاد جهاني" (شماره‌ي 9، بهار 1388)

با اين اطلاعات، گفتگو با زالتمن داراي لطف بود. چرا كه زالتمن مي‌توانست خودش و حاصل تحقيقات بديع‌اش را براي خوانندگان نشريه‌ي توسعه مهندسي بازار تشريح كند. نخست هماهنگيهايي براي پرسشها با زالتمن به عمل آمد. زالتمن در كمال تعجب و به دور از انتظار ما، با سرعت بالا، گفتگو را انجام داد. متعاقب آن از وي در خواست كرديم براي پرسشهاي احتمالي در فرصت ديگري اين گفتگو تداوم يابد. هر بار براي درخواست‌مان سريعتر از انتظارمان، پاسخ گرفتيم. چنين است منش استادان جهاني كه در كنار دانش زبانزد، رفتار حرفه‌اي و متواضعانه‌اي دارند.
در گفتگو با پروفسور زالتمن، دو نكته در اين پرسش و پاسخها برايمان جالب بود:
1) تأثير معماري و موسيقي براي درك رفتار مشتريان
2) نظر زالتمن درباره‌ي ايران و مجله‌ي "توسعه مهندسي بازار."

در يك نگاه
جرالد زالتمن؛ از جامعه‌شناسي تا تحليل رفتار مصرف‌كننده

(‌ترجمه و تدوين: محمدرضا حسن‌زاده جوانيان...............صفحه 22)
چکیده: جرالد زالتمن؛ دريافت مدرك ليسانس از كالج بيتس (Bates)، اخذ مدرك MBA از دانشگاه شيكاگو، دريافت مدرك دكتري در رشته‌ي جامعه‌شناسي از دانشگاه جان هاپكينز، 7 سال تدريس در دانشگاه نورث‌وسترن، 16 سال تدريس در دانشگاه پيتزبرگ و 20 سال تدريس در دانشگاه هاروارد.
اگر فكر مي‌كنيد تمام اين افتخارات نمي‌توانند متعلق به يك نفر باشند، لازم است هر چه زودتر با پروفسور جرالد زالتمن آشنا شويد. فردي كه از سال 1968 تا به امروز در بالاترين رده‌هاي دانشگاهي دنيا تدريس كرده ولي هيچ‌گاه خود را به تدريس محدود نكرده است. در حقيقت آنچه پروفسور زالتمن را از ساير اساتيد و صاحبنظران بازاريابي جدا مي‌كند استفاده‌ي كاربردي وي از مباحثي است كه ديگر اساتيد فقط به تعاريف آنها در كلاس بسنده مي‌كنند.

بازاريابي
ديدگاه فيليپ كاتلر براي بازآفريني بازاريابي؛ بازاريابي كاهشي، و بازاريابي اجتماعي

(ترجمه: محمود سبزي - نصراله حسن‌زاده - آزاده بهادر......................صفحه 26)
چکیده: فيليپ كاتلر، پدر بازاريابي جديد، نظريه‌پرداز جهاني است. او در اين مقاله، نخست الزامات محيطي و چالشهاي آن را بررسي مي‌كند، و سپس با تكيه بر اين چالشها و الزامات، بازاريابي را از منظر‌ي تازه، بازآفريني مي‌كند.
نبوغ كاتلر ستودني است، چرا كه در سايه‌ي اين بازآفريني است كه "بازاريابي" مي‌تواند به عنوان مطالعات علمي همچنان كارآمدي و كارايي خود را براي پرسشهاي تازه اثبات كند
كاتلر در اين اثر- كه پيش رو داريد- با بهره‌مندي از دو عنوان ، "بازاريابي كاهشي"، و "بازاريابي اجتماعي" كوشيده است تا وظايف اصلي بازاريابي را براي شركتهاي پيشتازي ترسيم كند كه دوست دارند پايدار باقي بمانند. ويژگي ‌اين مقاله در آن است كه با ذكر جزئيات در 4 پي، تك‌تك فعاليتهاي ضروري شركتها را برمي‌شمارد.
چه زماني شركتهاي ايراني خود را "با بازاريابي كاهشي" و تفكر "بازاريابي اجتماعي" انطباق خواهند داد تا پايداري خود را حفظ كنند؟ پاسخ اين پرسش، در ميزان سرعت تغييراتي است كه شركتها را ناگزير مي‌سازد تا از بازاريابي به معناي سنتي آن فاصله بگيرند

آموزشگاه بازارسازان (فيلمهاي آموزش فروش)
48 فيلم كاربردي آموزش فروش براي ويزيتورهاي حرفه‌اي و فروشنده‌ها (‌احمد محسني.....................صفحه 32)
چکیده: آموزشگاه بازارسازان، مركز تخصصي پرورش نيروهاي ويزيتوري و فروش، تاكنون 48 فيلم آموزش فروش را در قالب 6 لوح فشرده‌ (DVD ) با ‌‌عنوان "هر آنچه مي‌خواهيد درباره‌ي فروش بدانيد" توليد و روانه‌ي بازار كرد.
آموزشگاه بازارسازان با هدف توانمندسازي و آموزش نيروهاي ويزيتوري و فروش در ايران، بتدريج در فرصتهاي زماني، همچنان فيلمهاي ديگري را توليد و عرضه خواهد كرد. اين فيلمهاي كاربردي، آموزشهايي است كه مربيان زبده‌ي فروش در دنيا در كنار مديران برجسته‌ي فروش دنيا ارائه مي‌كنند. فيلمها به زبان انگليسي است اما با زيرنويس فارسي تهيه و توليد شده است.
لوح فشرده‌ي شماره‌ي 1 (DVD) در شماره‌ي پيشين معرفي شد. لوح فشرده‌ي شماره‌ي 2 (DVD)، شما را با ديگر "مربيان و مديران فروش دنيا" آشنا مي‌كند. اين مديران فروش، دانشگاه بزرگي را در دست دارند به نام "دانشگاه بازار."
‌گفتني آنكه هر لوح فشرده (حاوي 8 فيلم) با قيمت 3500 تومان از كتابفروشي بازاريابي واقع در تهران، ميدان انقلاب قابل خريداري است (تلفن: 51 و 66408271.)

بازاريابي حسي (مطالعات موردي)
كمپينهاي برتر بازاريابي حسي المپيك2012 لندن (ترجمه: اعظم احمدي.................صفحه 34)
چکیده: بازاريابي حسي (Experiential Marketing) از رويداد بزرگ المپيك 2012 لندن حداكثر بهره‌برداري را كرد.
شركتهاي بزرگي نظير پراكتراندگمبل (P&G)، بي‌ام‌دبليو آديداس، سامسونگ، كادبري، و كوكاكولا‌، در اقدامي متفاوت، با بهره‌مندي از "بازاريابي حسي" كوشيدند تا نام تجاري خود را در اذهان تقويت كنند.
پراكتراندگمبل، به سراغ شهردار لندن رفت تا با مواد شوينده، شهر لندن را زيباتر كند، بي‌ام‌دبليو و آديداس بر آن شدند تا شبكه‌ي اجتماعي را براي خود فعال سازند، كوكاكولا‌ بناي عظيم كريستالي مهيا كرد تا با موسيقي، ديگران را به وجد آورد و...
شرح اين فعاليتها را در اين اثر بخوانيد.

ديدگاههاي بازاريابي
آينده‌ي بازاريابي: آينده‌ي سازهها، نيازها، تجربه‌ها‌

(‌سميه‌سادات مكيان...................صفحه 38)
چکیده: "بازاريابي" بويژه در سالهاي اخير با حضور دانشهاي گوناگون، ملزم است آن دانشها و بينشها را به كاربندد تا تعبير و درك دقيقتري از "رفتار مصرف‌كننده" به دست آورد.
مقاله‌ي حاضر بر پايه‌ي "روايت" منظري را پيش‌روي عالمان مي‌گشايد تا بهتر بتوان "رفتار مصرف‌كننده" را تفسير كرد. "اقتصاد تجربه" نيز واژگان كليدي اين مقاله است كه چارچوب ويژه‌اي در اختيار "بازاريابي" قرار مي‌دهد؛ موضوعي كه نسبتاً تازه در ادبيات بازاريابي از آن ياد شده است.
پيش‌بيني اين مقاله نيز درخور توجه است آنجا كه مي‌گويد: آينده‌ي بازاريابي مراقبت از مصرف‌كننده نيست بلكه، مراقبت از احتياجات مصرف‌كننده است. ديدگاهي كاملاً مغاير با ديدگاه كاتلر در كتاب ماركتينگ‌ تري.

مشاوره‌ي بازاريابي
آسيب‌شناسي بازاريابي: رويكردي كاربردي در مشاوره‌ي مديريت بازاريابي ( دكتر عليرضا حداديان...........................صفحه 40)
چکیده: "بازاريابي" بيش از پيش مطالعات بين‌رشته‌اي را مورد توجه قرار داده است. اكنون برخي از مشاوران بازاريابي يا مشاوران مديريت بازاريابي با بهره‌مندي از الگوي پزشكي مبتني بر رويكرد آسيب‌شناسي، فعاليتهاي خود را نظام‌مند كرده‌اند.
در الگوي پزشكي، نخست آسيب‌شناسي با استفاده از آزمايشهاي باليني و آزمايشگاهي صورت مي‌گيرد تا پزشك به تشخيص دقيق‌ دست يابد. پس از آن، پزشك اجازه دارد مراحل درماني را آغاز كند و به دنبال راه‌حل برطرف كردن مشكل برآيد.
مشاوران بازاريابي نيز با استفاده از اين الگو، به جاي هرگونه شتابزدگي در ارائه‌ي راه‌حلهاي مقطعي، نخست سازمان سپس واحد بازاريابي و فروش و اجزاي وابسته به آن را عارضه‌يابي مي‌كنند. اقدامي كه گاه تا ماههاي متوالي به طول مي‌انجامد.
مشاوران بازاريابي، پس از اين مراحل با در دست داشتن تشخيص درست از عارضه‌اي كه كسب‌وكار به آن دچار شده است، درمان و معرفي راه‌حلهاي عملي را آغاز خواهند كرد.
مقاله‌ي حاضر، اين الگو را با رويكرد آسيب‌شناسي براي مشاوران بازاريابي تشريح كرده است.

استادان بازاريابي
گري همل، عبور از پيتر دراكر، و ظهور و تحقق سازمانهاي بدون مدير

(ترجمه: مريم حسن‌زاده جوانيان..................صفحه 42)
چکیده: گري همل، بزرگ انديشمند مديريت، يك شورشي تمام عيار است. متولد 1954. همل در 54 سالگي، دسته و گروهي را در دنيا به راه انداخت كه "هنگ شورشيان" ناميد.
هنگ شورشيان در سال 2008 آغاز به كار كرد با تركيبي از برجسته‌ترين استادان مديريت نظير پيتر سنگه، پراهالاد و برجسته‌ترين مديران اجرايي دنيا. اين هنگ، يك دستورالعمل بيشتر ندارد و آن: تدوين دستوركار براي مديريت در 100 سال آينده است!
گري‌همل و هنگ شورشيان بر اين باورند كه "مديريت" به‌رغم پيشرفتهاي چشمگير و درخشاني كه داشته، "تاريخ گذشته" است. از اين رو آستينها را بالا زده‌اند تا بنيادهاي عظيم مديريت را فرو ريزند، و بنيادهاي تازه‌اي بيافرينند.
تأسيس شركتهاي بدون مدير يكي از اين بنيادها است. در اين مصاحبه مي‌خوانيد: شركت رب گوجه فرنگي با 400 كارمند و درآمد 57 ميليون دلاري، با 30 سال قدمت، هيچ مديري ندارد؛ تمام كاركنان شركت، چك شركت را دارند و به صلاحديد و سليقه‌ي خود، مواد و تجهيزات خريداري مي‌كنند!‌ بوروكراسي، سلسله مراتب و ساير واژه‌هايي از اين دست، در اين گونه شركتها مفاهيم بيگانه‌اي است كه جلوي درآمدزايي و سود شركت را خواهد گرفت!‌ فيلمهاي گري همل را با عنوان "سازمانهاي بدون مدير" از توسعه مهندسي بازار خريداري كنيد.
گري همل در اين گفتگو كه پيش رو داريد تا حدودي افكارش را بازگو كرده است. مطالعه و آگاهي از اين افكار مي‌تواند مديرعامل، و مديران بازاريابي و فروش را بر آن دارد تا پيش از آنكه عمر مديريت به پايان رسد، بنيادهايي را در شركت خود فرو ريزند كه در آينده‌ي نزديك فرو مي‌ريزد، و بنيادهايي را پايه‌گذاري كنند كه ضامن بقاي شركت، درآمدزايي و سود آنها است.

در يك نگاه
دكتر گري همل: از كودكي پرجنب‌وجوش، تا قله‌هاي مديريت استراتژيك استادان بازاريابي / گري همل، عبور از پيتر دراكر، و ظهور و تحقق سازمانهاي بدون مدير

(ترجمه: مريم حسن‌زاده جوانيان..................صفحه 42)
چکیده: دكتر گري همل، استاد برجسته‌ي مديريت و يكي از شناخته‌شده‌ترين چهره‌هاي علمي قرن 21، در اولين روز سال 1954 به دنيا آمده است. وي كه از همان دوران كودكي با هوش و استعدادش تعجب همگان را برانگيخته بود، اولين كارش را پس از فارغ‌التحصيلي از دانشگاه با مديريت اجرايي در يك بيمارستان آغاز كرد و سپس در كسوت استاد در دانشگاه مشغول به تدريس شد.
همل يكي از بزرگترين اساتيد در زمينه‌ي مديريت استراتژيك و همچنين بنيانگذار مؤسسه‌ي بين‌المللي مشاوره‌ي مديريت استراتگوس (‌‌Strategos) است. وي مدرك دكتري خود را در سال 1990 از دانشگاه ميشيگان دريافت كرد. او همچنين مدير مؤسسه‌‌ي وودسايد (Woodside ) در كاليفرنيا است.

استادان بازاريابي
با بزرگان بازار و دانشگاه

(‌ترجمه و تدوين: سرويس بين‌الملل..........................صفحه 46)
چکیده: "دانشگاه بازار" و "دانشگاه علم"، هر دو به موازات هم در جستجو براي رونق تحول‌آفريني در بازارها هستند. از اين رو آشنايي با بزرگان "دانشگاه بازار" و "دانشگاه علم" يك ضرورت است كه مي‌تواند توجه ما را هر چه بيشتر به رونق كسب‌وكارها و تحول‌آفريني جلب كند.
آشنايي با "بزرگان دانشگاه بازار"، به سراغ مديران برجسته‌ي جهاني مي‌رود تا به اختصار برهه‌هايي از زندگي و قابليتهاي اجرايي آنان را آشكار سازد. ملا‌ك نيز تاريخ تولد آنها در فاصله‌ي انتشار نشريه‌ي "توسعه مهندسي بازار" است.
آشنايي با "بزرگان دانشگاه علم" به سراغ استادان جهاني مي‌رود تا به اختصار برهه‌هايي از زندگي و قابليتهاي انديشه‌اي آنان را بازگو سازد. ملا‌ك اين بخش نيز تاريخ تولد آنها در فاصله‌ي انتشار نشريه‌ است.
هر بار با 2 "مدير" برجسته‌ي جهاني و 2 "استاد" برجسته‌ي جهاني آشنا مي‌شويم. در اين شماره، اين 4 بزرگ بازار و دانشگاه عبارتند از:
1) مگ ويتمن، مديرعامل هيولت پاكارد
2) آلن مولا‌لي، مديرعامل فورد
3) هنري مينتزبرگ، استاد دانشگاه كانادا
4) جان كوئلچ، استاد دانشگاه هاروارد
گفتني آنكه "توسعه مهندسي بازار"، يك فيلم را از جان كوئلچ ترجمه و روانه‌ي بازار كرده است با عنوان "روانشناسي رفتار مصرف‌كننده در زمان ركود"؛ مركز پخش: فروشگاه انتشارات بازاريابي، تلفن:71 و 66408251.

سفرکرده
دكتر استفن كاوي؛ تنظيم قطب‌نما روي شمال واقعي

(‌تأليف و ترجمه: ستيلا‌ باسقي....................................صفحه 50)
چکیده: دكتر استفن كاوي، استاد بازاريابي نيست. با وجود اين، بسياري از بازاريابهاي جهاني و مديران كسب‌وكار، با او آشنايند، و انديشه‌هاي او را براي حضور موفقيت‌آميز در آغاز راه‌اندازي يك كسب‌وكار و يا تداوم و رونق‌بخشي كسب‌وكار به كار بسته‌اند.
دكتر كاوي به خانواده‌اش عشق مي‌ورزيد. خانواده در نگاه وي، فراتر از خانواده‌ي ‌هسته‌اي است او به خانواده‌‌ي بزرگ شامل نوه‌ها و نتيجه‌ها عشق مي‌ورزيد و وقت زيادي را با اين خانواده‌ي بزرگ به سر مي‌برد. در تمام رويدادهاي اصلي زندگي خانواده‌ي بزرگش، نظير مراسم تولد، جشنها، و تعطيلات حضوري ثابت و پررنگ داشت؛ چرا كه در باور وي، "بزرگترين كارهايي كه ما انجام مي‌دهيم، در چارديواري خانه است و آن دوست داشتن، متعهد بودن و وفادار بودن تا آخر عمر است."
دكتر كاوي هم در كتابها و هم در زندگي عملي‌اش نشان داد كه تعادل بين كار و زندگي، رمز موفقيت او بوده است. چگونه مديران مي‌توانند در ازدحام فعاليتهاي پرتنوع، پيچيده، همراه با شرايط دشوار محيط خرد و كلان اين تعادل را برقرار كنند، پرسشي است كه بايد در صفحات زندگي، و صفحات كتابهاي دكتر كاوي جستجو كنند.
به مناسبت در گذشت دكتر استفان كاوي در 26 تيرماه 1391 (26 ژولاي 2012) ضرورت داشت تا نيم نگاهي به انديشه‌هاي او داشته باشيم.

فيلمهاي آموزش بازاريابي
ران آشكناس؛ استاد دانشگاه هاروارد: سازمانتان را آسانتر اداره كنيد

(‌سعيد خيرآبادي...................صفحه 52)
چکیده: ران آشكناس، استاد دانشگاه هاروارد، مؤلف كتابهاي پر فروش و ارزشمند در حوزه‌ي رفتار سازماني، از سالها پيش ديدگاههاي تازه اي دارد. آگاهي از اين ديدگاهها براي مديران بازاريابي و فروش ضروري است؛ چون به مدد اين ديدگاهها بهتر مي‌توانند سازمانشان را اداره كنند.
آشكناس، اين ديدگاهها را هم در مجله‌ي "هاروارد بيزنس ريويو" درج كرده ، و هم در كتابهاي متعدد نوشته، و هم در قالب يك فيلم كوتاه آن را به سادگي تشريح مي‌كند.
فيلم به زبان انگليسي است، اما شركت‌TMBA آن را با زيرنويس فارسي در قالب يك سي‌دي با قيمت هزار تومان روانه بازار كرد. فروشگاه انتشارات بازاريابي، محل عرضه‌ي فيلمهاي آموزش بازاريابي و فروش است. تلفن: 51 و 66408271 -021

تازه‌هاي بازاريابي
بازاريابي عصبي؛ آينده‌ي علم بازاريابي جهان (‌حسين‌علي سلطاني................................صفحه 54)
چکیده: بازاريابي مبتني بر علوم شناختي نظير عصب‌شناسي، در زمره‌ي مطالعات بين رشته‌اي است. مطالعات بين رشته‌اي در حوزه‌ي بازاريابي با استفاده از تعدادي نظريه و فرضيه آغاز شد. اما اينك در پرتو تكنولوژيهاي پيچيده و مدرن، آزمايشهاي فراواني در محيط تصنعي نظير آزمايشگاهها و محيط واقعي نظير فروشگاههاي خرده‌فروشي در حال اجرا و انجام است.
هدف از اين آزمايشها آن است كه بتوان با استفاده از نتايج قابل اتكا و اعتماد، رفتارهاي مصرف‌كننده را در قالب الگوهاي رفتاري كشف كرد تا بتوان پيش‌بيني كرد كه چگونه مي‌توان كالايي را بيشتر فروخت يا اقبال آن را نزد مشتريان افزايش داد.
مقاله‌ي پيش‌رو، دريچه‌اي است به روي بازاريابي مبتني بر عصب‌شناسي. اين مقاله با ساير آثار مندرج در همين شماره‌ي نشريه قابليت تكميل شدن دارد.

كتابهاي بازاريابي
نوروماركتينگ؛ ذهن خريدار: رازهايي براي فروش به ناخودآگاه

(‌گردآوري و ترجمه: احمد تقويان..................................صفحه 56)
چکیده: كتاب "ذهن خريدار "(The Buying Brain) اثر دكتر پراديپ را انتشارات وايلي در سال 2010 چاپ و توزيع كرد.
"نوروماركتينگ" پايه‌ي اساسي اين كتاب ارزشمند است كه به احتمال، نمونه‌اي از مباحث آن در ايران تأليف و ترجمه نشده است. دكتر پراديپ در اين كتاب، در مقام مديرعامل و دانشمندي تيزبين، مطالعات بين‌رشته‌اي بازاريابي و نورولوژي بويژه كشفيات تازه درباره‌ي مغز را مورد توجه قرار داده است. حاصل، مجموعه‌اي از يافته‌هايي است كه بازاريابان و شركتها و سازمانها و فروشگاهها بهتر است اين يافته‌ها را آزمون كنند و به كار بندند.
آينده‌ي بازاريابي در سالهاي پيش رو در دست متخصصان "نوروماركتينگ" خواهد بود كه مي‌كوشند تا هر چه بيستر به كف ذهن مشتري راه يابند؛ واقعيت پيچيده اما شگفت‌انگيزي كه جاذبه‌ي فراواني براي متخصصان نوروماركتينگ دارد، از آن سو، دستاوردهاي حاصل از آن براي شركتها درآمدهاي سرشاري به بار خواهد آورد.

مجلات بازاريابي و فروش
مجله‌ي تعالي فروش و خدمات با آثاري از بزرگان فروش جهان

(‌گردآوري و ترجمه: مهراسا صادقي................................صفحه 60)
چکیده: تعالي فروش و خدمات، ماهنامه‌اي در حوزه‌ي كسب‌وكار، رهبري، خدمات و فروش است كه سعي دارد به توسعه و گسترش دانش مديران، بازاريابان و فروشندگان كمك كند و جديدترين مباحث در هر حوزه را در اختيار آنها قرار دهد. ويژگي منحصر به فرد اين ماهنامه بهره‌گيري از نويسندگان مطرحي است كه در هر شماره مقالاتي جامع و خواندني را به خوانندگان عرضه مي‌كنند. نويسندگاني همچون زيگ زيگلار، تام پيترز، هاوارد استيونس و بسياري از چهره‌هاي شناخته‌شده‌ي ديگر كه حضور هر يك از آنها در مجله‌اي براي آن مجله مايه‌ي افتخار و مباهات است.
اگر علا‌قه‌منديد متن انگليسي اين مجله را دريافت كنيد، كافي است با دفتر نشريه‌ي "توسعه مهندسي بازار" تماس بگيريد: 66423667، 66434055، و 664314617.

کتابفروشی بازاریابی
تازه‌ترین کتابهای بازاریابی، تبلیغات، و فروش...............صفحه 62
- بازاريابي ايراني
- جعبه ابزار تبليغات ايران
- درسهايي از روانشناسي مديريت، چگونه نقاط قوت خود را شكوفا كنيم
- تأثير تبليغات بازرگاني بر كودكان
- اخلا‌ق مديريت روشن‌بين، فلسفه موفقيت مالي و پيروزي شخصي
- يادگيري كامل كسب‌وكار، MBA در يك كتاب‌
- نتايج قابل پيش‌بيني در شرايط غيرقابل پيش‌بيني
- 42 قانون طلا‌يي بازاريابي
- نسخه‌ي سوم بازاريابي؛ از محصول به مشتريان و به روح انساني
- تحليل تناظر و كاربردهاي آن
- چگونه كليك‌ها را به مشتري تبديل كنيم
- مديريت استراتژيك؛ اصول و شيوه‌هاي عمل
- تحقيقات بازاريابي نوين با نگرش مديريتي
- الگوهاي كمّي در تحقيقات بازاريابي
- مباحث و موضوعات مديريت بازاريابي با نگرش بازار ايران (چاپ سوم)
- مباني تحقيقات كاربردي (اشتباهات رايج، مسائل و راه‌حلهاي كارشناسي)
- كسب‌وكار نامهاي تجاري
- مديريت فروش و فروش حضوري با نگرش بازار ايران
- چگونگي اداره‌ي كسب‌وكار در بحران اقتصادي
- آدكار؛ تكنيكهاي كاربردي تغيير دركسب‌وكار
- مباحث و موضوعات بازاريابي خدمات با نگرش بازار ايران
- مدلهاي مديريتي براي راه‌اندازي و اداره‌ي كسب‌وكار (از تئوري تا عمل)
- قضاياي موردي واقعي بازاريابي با نگرش بازار ايران
- بازاريابي حسي؛ راهنماي كاربردي تجربه‌ي تعاملي
- بازاريابي و فروش تلفني با نگرش بازار ايران
- دل‌گفته‌ها و دل‌نوشته‌هاي معلم بازاريابي
- تحقيقات بازاريابي در يك هفته
- اصول، فنون، و هنر مذاكره با نگرش بازار ايران
- تكنيكهاي فرصت‌يابي در بازاريابي و فروش با نگرش بازار ايران
- كلينيك محصول؛ آزمون بازاريابي محصولات جديد
- نقشه‌ي ذهني مشتري
- راهنماي مديران در كانال توزيع
- يادداشتهاي معلم بازاريابي
- پرورش نبوغ بازاریابی
- تبلیغات پنهان در بازاریابی
- هوشمندی رقابتی و هوشمندی بازاریابی
- فروشگاه؛ راهکارها و نکته ها

فيلم آموزش بازاريابي هاروارد ..............................................64
عنوان و موضوع ‌فيلم آموزشي اين شماره:‌ سازمانتان را آسانتر اداره کنید (ران آشکناس؛ استاد دانشکده کسب‌وکار هاروارد)